Robo bubnjar na 12. festivalu znanosti - poziv zainteresiranima
Autor: Gabrijela Krišković, 6. 4. 2014.

Voditelj: Saša Škalamera

Datum: Srijeda, Travanj 9, 2014 - 10:45 to 11:00

Lokacija: Rijeka, Gradska vijećnica

Publika: 5., 6., 7. i 8. raz. OŠ i 1. raz. SŠ

Vrsta događaja: Škole za škole

U današnje vrijeme nije lako biti učitelj, posebice učitelj fizike ili bilo kojega drugoga predmeta iz prirodnih znanosti. Djeca su zasićena sveopćom informatizacijom, gube zanimanje za školu, teško je naći pravu motivaciju koja će ih nagnati da uoče koliko su fizika, i općenito prirodni predmeti, uključeni u njihov svakodnevni život. Kako bi učenicima približio znanost, ali na jedan drugačiji, njima pristupačniji način, Saša Škalamera, učitelj fizike u našoj Školi, oformio je grupu robotičara „Mali roboti“.

Projekt Robo bubnjar osmišljen je kao sinteza dodatne nastave fizike, kemije i naprednih robotičara. Svaka skupina imala je svoj zadatak. Robotičari su napravili automatiziranog bubnjara. Kemičari su zaduženi za dimne efekte. Fizičari su potom primijenili bubnjara u promatranju zvučnih valova. Robot, naime, mijenja frekvenciju bubnja, te se uz pomoć dima mogu uočiti valne fronte zvučnog vala.

Festival znanosti – sam naziv višestruko je važan i privlačan ambicioznim učiteljima i učenicima koji žele otići korak dalje u svom radu i postignućima. Prisustvovati na Festivalu znanosti učenicima je svakako velika čast, ali i poticaj za daljnji trud i istraživanje na području prirodnih znanosti. Za školu i učitelje to je način kako učenicima i kolegama pokazati da i u današnje vrijeme škola, rad, trud i istraživanje može polučiti dugoročno pozitivne rezultate.

Više o festivalu znanosti pogledajte na: http://www.festivalznanosti.hr/2014/grad/rijeka/o%C5%A1-zamet-robo-bubnjar

Izvor: Saša Škalamera
Automatizirani_bubanj.pptx (9.72 MB)