Sedmaši na izletu...
Autor: Gabrijela Krišković, 16. 6. 2014.

Učenici 7. a, b i d razreda proveli su četvrtak, 11. lipnja, u bajkovitom okružju prirodnih ljepota Like.

Put nas je najprije vodio u Smiljan gdje smo posjetili Memorijalni centar Nikole Tesle te kroz priču i filmski zapis saznali mnogo toga o ovom genijalnom umu naših prostora, njegovim vizijama i ostvarenjima te o njemu kao osobi. Mnoge su nas manje poznate činjenice iznenadile i začudile, a najviše nas je ražalostilo što su se njegovim izumima okitili i obogatili mnogi njegovi suvremenici. Misao koju je vezano uz tu temu izrekao govori sve o tom velikanu. Odgovarajući na pitanje novinara je li mu žao što su se mnogi okoristili njegovim izumima rekao je: "Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje."
Puni dojmova vezanih uz Teslin život i postignuća uputili smo se u Hrvatski centar za autohtone vrste riba i rakova krških voda u Otočcu. Nakon odgledanog edukativnog filma te kratkog kviza, uputili smo se laganim korakom u šetnju prelijepim krajolicima Gacke nizine, uživajući u ljepoti netaknute prirode i časteći se vodom s vrela Gacke.
Posljednja postaja bio je Centar za kontrolu prometa u Perušiću, gdje smo u kontrolnoj prostoriji stekli uvid u način rada kontrolora prometa te vrlo složen sustav nadzora i dojavljivanja koji u svakom trenutku čuva naše živote na brzim cestama.
Još jedan kraći odmor i zaputili smo se preko Vratnika strmim zavojima do Senja da bismo u kasnim večernjim satima stigli u Rijeku.
Prelijep dan i nezaboravno iskustvo!

U subotu, 21. lipnja 2014., u Novom listu objavljen je tekst u kojem se spominje izlet naših sedmaša. Novinaru je bilo zanimljivo istražiti što sve nudi Lika kao turistička destinacija, kako za redovne turiste tako i za učenike. Tekst se nalazi u privitku.

Izvor: Nataša Acinger
OS_Zamet_u_Novom_Listu.pdf (770.61 KB)