Terenska nastava 5. razreda
Autor: Gabrijela Krišković, 30. 10. 2013.

Svi peti razredi na terensku nastavu Fužine – Delnice krenuli su 22. 10. 2013. oko 9 sati.

Autobusom smo se do prvoga odredišta vozili nešto manje od sat vremena. Kroz prozore smo vidjeli raznobojno lišće i listopadno drveće.

Kada smo stigli u Popovićev mlin, najprije smo poslušali priču gospodina Alena o mlinu i njegovoj povijesti. Saznali smo primjerice da je mlin izgrađen 1924. godine i da je s radom počeo 1925. godine i radio sve do 1965. godine. Još smo malo razgleda mlin, neki su kupili suvenirčiće, a zatim smo svi umijesili tijesto u nekom obliku. Za kraj smo se rasplesali i raspjevali uz Michela Tela, Severinu i Mejaše. Bilo nam je k'o u disku. Zatim smo krenuli u „Pčelicu Anu'' gdje smo se zadržali kratko. Gospođa Ana pričala nam je o maticama, oprašivanju, saću… Pokazala nam je i pčelinje ulice. Kušali smo med koji su neki i kupili, svatko je izradio svoju svijeću od voska te smo pošli dalje. Došli smo do Lovačkog doma gdje smo gledali i hranili srne, malo se odmorili te krenuli dalje.

Došli smo do brodića. Tijekom vožnje brodom saznali smo mnogo toga o Bajeru i Fužinama, kao npr. da je Bajer nastao 1952. godine, umjetno je jezero za dobivanje električne energije. Dva je mjeseca u godini zaleđeno, a u njemu se nalazi deset vrsta riba. O Fužinama smo saznali da su velika općina po teritoriju, no malena po stanovništvu. U Fužinama se govore sva tri hrvatska narječja. Fužine su prve po ukupnoj količini kiše, a u gorskim se šumama nalaze tri predatora: vuk, medvjed i ris.

Nakon polusatne vožnjice krenuli smo nazad u Rijeku. Oko 16 sati bili smo kod zametske dvorane.

Kako nam je bilo i kako nam se svidjelo?

(razmišljanja i odgovori nekih učenika 5.a razreda)

Arijana: Super nam je bilo!

Ana: Superiška!

Gabriela: Bilo je vrlo zabavno!

Natali: Ma odlično nam je bilo!

Benjamin: Dobro je bilo, ok.

Jakov: Supač!

Ivana: Jako lijepo i zanimljivo!

Juraj: Dobro nam je bilo.

Antonio D.: Odlično!

Petra: Supeeer!

Antobio F.: Odlično, super!

Ines (ja): Bilo nam je najbolje!

Izvor: Ines Strilić, 5.a