Terenska nastava 6. razreda
Autor: Gabrijela Krišković, 31. 10. 2013.

24. listopada, učenici svih 6. razreda sa svojim su razrednicama krenuli na terensku nastavu u Novi Vinodolski, Senj i Crikvenicu. Dan je bio sunčan i lijep, i sve je pozivalo na šetnju lijepim primorskim mjestima.

Posjetili smo zanimljiv Gradski muzej i galeriju u Novom Vinodolskom, prošetali Trgom braće Mažuranić, odmorili se uz lijepu fontanu, prisjetili Vinodolskog zakonika i znamenitih Novljana.

U Senju nas je dočekalo mnoštvo novih zanimljivosti. Muzej smješten u palači građenoj u 14.-15. st. u gotičko-renesansnom stilu osobito nas se dojmio. U muzeju su uređene zbirke: Arheološka i hidroarheološka, Zbirka glagoljice i glagoljskog tiskarstva, Senjsko pomorstvo, Intelektualni krug Senja, Senj i Senjani u Domovinskom ratu, Etnografska zbirka Brunjevaca i Prirodoslovna zbirka Velebit. Okolica Senja, osobito njeni planinski predjeli, ponosita  prostranstva Velebita, vidici na more i otoke pa brojni fenomeni krša, flore i faune, učinili su Senj osobito zanimljivim za posjetitelje.

Tvrđava Nehaj simbol je grada Senja. Ponosita i lijepa čekala nas je na brdu Trbušnjak oko kojega je stari grad te istoimeno naselje. Sagrađena je 1558. godine pod nadzorom kapetana i generala hrvatske Vojne krajine Ivana Lenkovića. U tvrđavi smo imali pravo predavanje o povijesti ovog kraja, značenju Senja, uskocima, nikad pokorenoj tvrđavi te glagoljskom tiskarstvu i inkunabulama.

Obišli smo tu prekrasnu tvrđavu i razgledali postavljene zbirke Senjski uskoci i Senjska pomorska kapetanija, Senjske crkve kroz povijest, Gradski i plemićki grbovi Senja i Tvrđava Nehaj 1558.-2008., saznali puno o senjskim uskocima, tim hrabrim i neustrašivim borcima koji su se usudili suprotstaviti i Osmanlijama i Mlečanima. Bili su odani svojoj vjeri i tradiciji poštujući i čuvajući svoj kodeks hrabrosti, a posebno su cijenili slobodu i obitelj.

Svoju smo terensku nastavu nastavili u Crikvenici. Na novom trgu, na suncu i svježem morskom zraku krenule su dječje igre.

U igri i druženju vrijeme je prebrzo prošlo. Lijepo je biti zajedno  i učiti na ovakav, drugačiji način!

Kućama smo se vratili prepuni lijepih dojmova.

Izvor: Sandra Oršanić Šimunić