« Lipanj 2021 »

Lipanj - Kolovoz

Svaka osoba na ovoj zemlji puna je velikih mogućnosti koje se mogu ostvariti maštom, trudom i ustrajnošću.

Scott B.K.

Ove godine slavimo veliku obljetnicu, 130. rođendan!
U izborniku lijevo, pod 130 godina,  pogledajte prelijepe likovne radove, pročitajte zanimljive literarne radove te pratite aktivnosti povodom obilježavanja 130 godina postojanja Osnovne škole Zamet.

U potrazi za lažnim vijestima
Autor: Iva Nežić Crljenica, 3. 5. 2021.

Profesorica Orjena Stefani Marečić opisala nam je aktivnosti provedene povodom Tjedna medijske pismenosti:

U četvrtak, 29.travnja 2021., učenici, koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i njihove voditeljice Irena Budiša, Maja Tomičić-Marušić, Orjena Stefani-Marečić i Nina Cuculić, obilježili su Tjedan medijske pismenosti.

Zbog sveprisutnosti medija, medijska pismenost smatra se jednom od ključnih kompetencija 21. stoljeća. Prema široko prihvaćenoj definiciji, uključuje sposobnosti pristupa, analize, vrednovanja i stvaranja medijskih poruka u različitim oblicima. U radionici organiziranoj putem platforme Cisco webex, učenici su govorili o lažnim vijestima i kako ih prepoznati. Razgovarali su o dezinformacijama, rješavali kviz te pogledali više zanimljivih prezentacija.

U priloženim materijalima mogu se naći zanimljive informacije vezane uz dezinformiranje i lažne vijesti te načine kako ih prepoznati.

Slika holivudskih glumaca Crispina Glovera i Lee Thompson iz filma „Povratak u budućnost“ za koju je netko na Facebooku tvrdio da prikazuje neidentificiran par iz 1950-ih godina u Tel Avivu. Jedan hrvatski „pranker“ je uz istu tu fotografiju napisao da ju je pronašao pored Lidla te traži vlasnika fotografije.

Vjezba_informacijski_poremecaj.pdf (430.18 KB)