Draženova mama, The Voice i čudesni svijet Nikole Tesle ili – terenska nastava sedmaša u Zagrebu
Autor: Iva Nežić Crljenica, 10. 10. 2019.

Pročitajte prekrasan tekst koji je o terenskoj nastavi naših sedmaša napisala profesorica Nataša Acinger:

Draženova mama, The Voice i čudesni svijet Nikole Tesle ili –

terenska nastava sedmaša u Zagrebu

Oblačno riječko jutro nije odavalo naznake nezaboravnog dana, no naši su sedmaši sa svojim razrednicama i učiteljicama u pratnji hrabro krenuli u novu, pomno osmišljenu avanturu. Put do Zagreba protekao je, kao i uvijek, u veselom raspoloženju, a dolaskom u naš glavni grad podijelili smo se u dvije skupine koje su zasebno obilazile planom zacrtane destinacije.

U Tehničkom muzeju s velikom smo pozornošću pratili demonstraciju Teslinih izuma i pokušali shvatiti veličinu njegova genija, zatim prošli uskim i niskim podzemnim rudničkim iskopima te na kraju razgledali stalni postav prijevoznih kopnenih i pomorskih sredstava.

Muzej Dražena Petrovića predstavljao je emocionalno najtopliji dio naše terenske nastave jer nam se nakon zanimljivog izlagačkog dijela naše kustosice i odgledanog biografskog filma obratila Draženova majka gđa Biserka Petrović koja je ispričala onu drugu stranu priče koju samo jedna mama može s toliko topline pričati o svojemu djetetu. Slušali smo je hipnotizirani i zadivljeni svime što je Dražen značio u svijetu sporta, a zatim bili presretni jer nam je poklonila košarkaške lopte za Školu i postere s Draženovim likom. Druženje smo ovjekovječili brojnim fotografijama te na odlasku poželjeli gđi Petrović da nastavi s neumornim radom koji lik vrhunskog sportaša i velikog čovjeka približava generacijama školaraca.

Posjet HRT-u također je bio vrsta čarolije. Vodeći nas beskrajnim hodnicima zgrade na Prisavlju, naša voditeljica, gđa Nada, trudila se pokazati nam u čemu je tajna televizije kao medija, kako emisije nastaju, a kako ih gledatelji vide na svojim ekranima, što su to kulise, kako nastaju digitalizirani prostori i još mnogo toga nama gotovo nepojmljivoga. Imali smo privilegiju vidjeti sklapanje scene za novu sezonu popularne emisije The Voice of Croatia i doživjeti prostor u njegovoj punoj veličini i bljesku.

U oblačnu, kišnu Rijeku, vratili smo se u večernjim satima bogatiji za nezaboravno iskustvo.

Nataša Acinger, prof.

NA HRT-U