Šestaši Vukovaru
Autor: Iva Nežić Crljenica, 17. 11. 2020.

Obilježavajući Dan sjećanja na žrtvu Vukovara, naši su se šestaši (6.c i 6.d) na satu Hrvatskoga jezika družili s tekstom Siniše Glavaševića Priča o zagrljaju. Čitajući naslov ove crtice, teško da bismo pretpostavili kako govori o ratu, stradanjima i patnji. No, Glavašević je u tamu rata i stradanja unio toliko topline i ljepote ispričavši nam priču o jednoj od najvažnijih ljudskih gesta – iskrenom zagrljaju. Učenici su uvidjeli važnost piščevih riječi, upoznali se s njegovim životnim putem kroz koji se ogleda čitava strahota vukovarskih stradanja  te potom riječima pokušali zagrliti grad ranjen u ratnim olujama. Prekrasne riječi naših šestaša doprijet će zasigurno do svačijeg srca i zagrliti svačiju ranjenu dušu.

Nataša Acinger, prof.

Pročitajte neke od brojnih uradaka:

ZAGRLJAJ ZA VUKOVAR

Vukovar treba zagrljaje za ove teške trenutke i sve one preminule dobre duše koje nas čekaju u raju.

Zagrljaj dajem za sve one hrabre ljude koji su se svakog jutra budili i shvaćali da su ostali sami, bez doma i bližnjih. Zagrljaj dajem za sve ljude koji su se borili za taj grad pun rupa u srcu kroz koje ipak prolaze lijepe riječi . Zagrljaj dajem za sve što je Vukovar ikad učinio za našu domovinu. Pala je suza muke za ovaj prekrasan grad gdje i danas stoji toliko kamenih ploča da kada bi ih čovjek išao brojiti, vjerujem da ih se ne bi moglo prebrojiti godinama. Gledam u ovu hrabrost i divim joj se zbog ovoliko ljudi položenih u grob i toliko uništenih kuća i srušenih zgrada. Svaka svijeća koja stoji pored imena Vukovar čini počast svakoj duši koja je u napadu na Vukovar ostavila svoj život.

Trebamo jako poštovati dan 18. studenoga kada se prisjećamo svih događaja koje je jadni Vukovar proživio.

Lavinia Srdoč, 6.c

Vukovar je grad heroja. Puno ljudi je tamo ponosno izgubilo svoje bližnje jer su se svi borili do zadnjeg daha.

To je grad pun tužnih događaja, uspomena i doživljaja. Postoji mnogo neutješnih ljudi.  Neki se i danas mogu prisjetiti tih događaja. I kad žele zaboraviti, ne mogu jer će im ta tuga zauvijek biti u srcu. Moraju biti sretni što im je grad preživio. Što se nije pretvorio u pepeo. Nekad su na Dan sjećanja na Vukovar svi pričali o njemu i bili tužni.  Nisam znala zašto, ali što sam bila starija, više su mi toga govorili. Uvijek sam tužna na taj dan i zamišljam kako se sve to desilo. Kad god se toga sjetim, želim zaplakati. Zato uvijek slavimo i palimo svijeću za Vukovar i sve ljude koji su se borili za njega jer da nije bilo njih, sve bi propalo, ne samo njihov život, nego i mi.

Vukovar je grad heroj za sve ljude u Hrvatskoj, kao i za njegove stanovnike. On je zaslužan za našu sreću u životu. Zato je i zaslužio da ga slavimo.

Matea Babić, 6.c

Vukovar je grad kojem se divim. Proživio je toliko toga, nastradao je više od ikojeg grada.

Teško je gledati slike i snimke iz toga vremena, no znam da to nije ništa naspram onoga što su ljudi tada proživjeli. Ipak ohrabrujuće je gledati ljude koji ni u tim trenucima nisu gubili nadu i nisu prestajali unositi ju u tuđa srca. Ti ljudi su oni kojima se treba diviti, oni koji se nisu prepustili sudbini, usprkos tome što su znali što ih čeka. Mislim da je to osjećaj koji bi trebali svi osjećati prema tom veličanstvenom gradu. Taj osjećaj divljenja, poštovanja i suosjećanja neće popraviti kuće, ulice, razne ustanove i spomenike, no dat će onaj osjećaj topline ljudima koji su to proživjeli ili nekoga tada izgubili.

Onaj isti osjećaj koji su im dali ljudi prije toliko godina, nadu i suosjećanje. Jer to je ono što tim ljudima znači više od ičega. A kada se ta dva osjećaja spoje, dobijemo ljubav, razlog zbog kojeg ljudi ne odustaju!

Nika Jelušić, 6.d

Grad Vukovar proživio je teške muke, podnio najveću žrtvu u cijeloj državi. Slomljeni su bili i grad i ljudi.

Ljudima si mogao pomoći lijepim riječima, zagrljajem, a gradu iskazivanjem poštovanja jer je ipak on taj koji se najviše namučio. Zato za njega i ljude kojima je rat ugasio život stavljamo upaljene svijeće i odajemo počast. To djeluje kao zagrljaj iz cijele Hrvatske za taj mali, ali ipak veliki Vukovar.

I ljudi i grad su se promijenili, ali neke će stvari uvijek ostati iste.

Ana Maltar, 6.d

Vidim svoj grad u žalosti. Plače od muke i boli koje su mu nanijeli drugi gradovi. Zato ga mirno tješim svojim pažljivim riječima ljubavi, osjećajima i dodirima.

Ljubim ga, pazim i tješim sa što više mirnoće i radosti. Svojim ruševinama podsjeća me na ljudsko zlo i bahatost koja neće prestati. No, tu su dragi i pažljivi stanovnici Vukovara koji ga tješe skupa sa mnom.

Grad Vukovar je naš veliki herojski grad koji nikada neću zaboraviti. Imam ljubavi za njega svim svojim malim srcem i cijelim svojih krhkim tijelom. Ponosan sam što je naš herojski grad Vukovar u ovoj divnoj domovini Hrvatskoj!

Mario Damić, 6.d