Školica zdrave prehrane
Autor: Iva Nežić Crljenica, 23. 5. 2017.

Za učenike su petih razreda djelatnice Odsjeka za unapređenje prehrane Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije održale zanimljivo i korisno predavanje o zdravoj prehrani.

Voditeljica Zdravstvenog kluba „Teen – junior Zamet“ Mirjana Jurica, školska pedagoginja, organizirala je za učenike petih razreda 10. i 17. svibnja predavanje, radionicu i kviz  o uravnoteženoj prehrani djece i mladih osnovnoškolskog uzrasta. Ova hvalevrijedna inicijativa ostvarena je u suradnji s djelatnicama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko -goranske županije iz Odsjeka za unapređenje prehrane: voditeljicom Odsjeka Sandrom Pavičić Žeželj, nutricionistkinjom Gordanom Kenđel Jovanović te Anicom Radetom.

Drage su gošće učenike upoznale s nutritivnim vrijednostima namirnica: ugljikohidrata, bjelančevina, proteina i masti. Istaknule su zašto je važno u organizam unositi raznoliku hranu i u kojim namirnicama možemo dobiti navedene nutritivne vrijednosti te što treba našim organima za zdravo funkcioniranje. Naglasile  su važnost redovitog unošenja vode u organizam te koliko jedno dijete petog razreda dnevno treba piti zdrave tekućine kako bi bilo omogućeno pravilno hidriranje tijela. Učenici su saznali i što valja izbjegavati u svakodnevnoj prehrani te zašto nisu dobre „prazne“ namirnice poput slatkiša i  grickalica. Energiju iz hrane koju unosimo trošimo na održavanje funkcija tijela i tijekom tjelesne aktivnosti. Ako unesemo preveliku količinu hrane,  koju tijelo neće iskoristiti te tako potrošiti unesenu energetsku vrijednost, može doći do nakupljanja kilograma. Višak kilograma može dovesti do prekomjerne tjelesne mase te do debljine (pretilosti). Pretilost je bolest koja može imati ozbiljne posljedice. Uz pravilnu prehranu ide i redovita tjelovježba  koja također pridonosi boljem zdravlju i ispunjenijem životu.

Osim što su saznali brojne korisne informacije o važnosti zdrave prehrane, učenici su se i sami okušali u osmišljavanju zdravih obroka u radioničkom dijelu predavanja.U  grupnom radu, uz pomoć sličica hrane,  izrađivali su prijedloge za zdrave obroke, a na samom kraju su u kvizu ponovili brojna nova saznanja koja će im zasigurno koristiti u daljnjem životu.