Tradicionalno obilježen Dan ružičastih majica
Autor: Iva Nežić Crljenica, 5. 3. 2024.

Već sedamnaest godina svaku se zadnju srijedu u veljači obilježava Dan ružičastih majica (Pink Shirt Day). Naša je Škola tradicionalno na lijep i dostojanstven način obilježila ovaj dan.

Inicijativa kojom se podiže svijest o potrebi prevencije vršnjačkog nasilja, problema s kojim smo svakodnevno suočeni u školama i široj zajednici, započela je prije sedmnaest godina, 2007.godine,  nakon jednog incidenta u Kanadi. Naime, ondje je dječak, u znak potpore bolesnoj majci, došao u školu u ružičastoj majici i zbog toga je bio izložen vršnjačkom nasilju. Njegovi su prijatelji u znak potpore također odjenuli ružičaste majice te se tako na pametan i nenasilan način oduprli zlostavljačima. Nositelj programa i začetnik ove ideje u Hrvatskoj je Centar za edukaciju i prevenciju nasilja (CEPN). Zadnja srijeda u veljači dan je kada ružičastim majicama, ali i brojnim porukama o ljubavi, prijateljstvu i toleranciji, budimo svijest o potrebi sprječavanja vršnjačkog nasilja među djecom i mladima tijekom cijele godine. Nemojmo okretati glavu od ovog velikog problema današnjice, budimo ljudi i reagirajmo na vrijeme. Djeca su naša budućnost, dajmo sve od sebe da ih zaštitimo!

1.b razred

2.c razred