« Srpanj 2020 »

Školski preventivni programi

Školski preventivni program dio je Nacionalnog programa koji uključuje program za ljudska prava, program sigurnosti, program za sprječavanje nasilja u školama („Afirmacija pozitivnih vrijednosti protiv nasilja“), program prevencije ovisnosti, program za ravnopravnost među spolovima.

Iz našeg Školskog preventivnog programa izdvajamo sljedeće:

Trening Životnih Vještina

S učenicima od 3. do 7. razreda provodi se programa TŽV-a tijekom školske godine. Program obuhvća monogobrojene teme;  donošenje odluka, samounapređivanje, odgovorno korištenje interneta, alkohol, anksioznost, suočavanje s ljutnjom, socijalne vještine, asertivnost, rješavanje sukoba…

Zajedno više možemo

U suradnji s PU primorsko-goranke županije i Gradom Rijekom učenici sudjeluju u provedbi preventivnog programa „Zajedno više možemo“ koji obuhvaća nekoliko komponenti.

MAH  - Mogu ako hoću

Učenici 4. razreda svake godine u sklopu programa odlaze posjetiti II. policijsku postaju gdje upoznaju domenu posla i  radno okruženje policije.

U sklopu projekta PIA – Prevencija i alternativa nastavljamo suradnju s policijom

Policijski djelatnici s učenicima 5. razreda razgovaraju o „Zlouporabi droga i drugim  oblicima rizičnog ponašanja (vandalizam i nasilničko ponašanje te alkohol) s aspekta policijskog postupanja“.

Kroz „Kviz znanja-značaj prevencije kriminaliteta“ i „Pravodobno rješavanje problema“ ponavljaju usvojena znanja kako bi se dodatno učvrstili pozitivni životni stavovi i socijalno prihvatljivi oblici ponašanja.

PIA – 2 – Prevencija i alternativa

S učenicima 6. razreda provodi se radionica istog naziva "Zlouporaba droga i drugi oblici rizičnog ponašanja (vandalizam i nasilničko ponašanje te alkohol)" s naglaskom na detaljnije upoznavanje  zakonskih sankcija, kao i štetnih  posljedica zlouporabe droga i alkohola te drugih oblika rizičnog ponašanja, posebice vandalizma i vršnjačkog nasilja gdje ih se zaključno usmjerava da drogama i drugim rizičnim ponašanjima odlučno kažu NE jer za to uvijek postoji alternativa.

Kao nastavak rada  u programu PIA - 2,  policijski djelatnici  surađuju i s  roditeljima učenika 6. razred.

Policijski djelatnici upoznaju roditelje s preventivnim aktivnostima koje doprinose prevenciji zlouporabe droga, vršnjačkog nasilja, vandalizma i drugih oblika rizičnog ponašanja. Prezentira se  i stanje sigurnosti na području lokalne zajednice ( stopa kriminaliteta, broj prijavljenih i otkrivenih kaznenih djela zadnjih pet godina).

„Zdrav za 5!“

U suradnji s MUP-om, Ministarstvom zdravlja i Ministarstvom zaštite okoliša i prirode učenici 8. razreda svake godine sudjeluju u preventivnom projektu „Zdrav za 5!“. Učenicima 8. razreda predavanje na temu "Štetne posljedice i kaznenopravni aspekti zlouporabe alkohola" predstavlja djelatnica policije te im ukazuje na  moguće opasnosti upotrebe alkohola i droge. Program obuhvaća i temu „Bolest ovisnosti, rizici te zdravstveni aspekti  zlouporabe alkohola“  čiji je nositelj NZZJZPGŽ , ali temu učenicima predstavlja učiteljica biologije  u sklopu redovnih sati tijekom polugodišta.

Izvor: Mirjana Jurica, pedagoginja