« Svibanj 2024 »

Školske prometne jedinice
Autor: Iva Nežić Crljenica, 30. 9. 2017.

Naši su učenici postali članovi Školske prometne jedinice.

U organizaciji  DOMA  MLADIH održan je u našoj Školi 12.svibnja 2017.g. ispit za Školske prometne jedinice.

Ispitu je pristupilo 15 učenika lanjskih 5. i 6. razreda:

1. Vanessa Ahmeti, 6.b
  2. Nicole Glavić,  6.b
  3. Valerije Jandrović,  5.b
  4. Jure Jerneić,  5.b
  5. Karlo Knežević,  6.b
  6. Dora Lenac,  6.b
  7. Nicol Marie Macura,  5.c
  8. Roko Maraš,  6.b
  9. Dorian Miftarević,  5.b
  10. Ivor Mršić,  5.b
  11. Anja Oguić,  6.a
  12. Alan Prelac,  6.a
  13. Dominik Prpić,  6.b
  14. Mauro Rešetar,  5.b
  15. Lucija Smojver,  5.c

Svi su položili ispit i dobili članske iskaznice te mogu regulirati promet ispred škole, a na prometnici samo uz prisustvo prometnog policajca.

Osposobljavanje pripadnika Školske prometne jedinice obuhvaća  poznavanje pravila prometa, prometne znakove, te sudjelovanje u prometno-preventivnim i odgojnim aktivnostima. Njihova osnovna zadaća kao pripadnika takve jedinice je da u neposrednoj blizini osnovnih škola osiguravaju prijelaz djece i ostalih preko kolnika ili obilježenog pješačkog prijelaza. Za vrijeme obavljanja poslova pripadnici školskih prometnih jedinica dužni su nositi propisanu odoru.

Pripadnik Školske prometne jedinice opremljen je:

1. bijelom kapom,

2. bijelim narukavljem,

3. reflektirajućim žutim ili narančastim prslukom,

4. pločicom »STOP«,

5. zviždaljkom.

Smotra školskih prometnih jedinica održana je 12. rujna  2017.g. u Domu mladih.

U petak, 22. rujna 2017. g., u sklopu Europskog tjedna mobilnosti održao se Dan bez automobila te je u Ciottinoj ulici sav promet bio zatvoren.

Ondje su se brojnim aktivnostima promovirala bolja mobilnost i održivi promet. Učenici i ostali građani sudjelovali su u edukativnim aktivnostima i kreativnim radionicama uz promicanje alternativnih sredstava prijevoza i kretanja u gradu Rijeci te sigurnosti u prometu.

Pripadnici školske prometne jedinice OŠ Zamet

1. Vanessa Ahmeti,  7.b
  2. Nicole Glavić,  7.b
  3. Roko Maraš,  7.b
  4. Dominik Prpić,  7.b

održali su vježbu kretanja i zaustavljanja u prometu. To je bilo osobito zanimljivo djeci predškolske i školske dobi.

Uskoro će biti organizirana Biciklistička škola u Domu mladih u trajanju od dva mjeseca za učenike 5.razreda osnovnih škola Grada Rijeke. Učenici će savladati samostalno upravljanje biciklom u prometu te obogatiti i produbiti znanja, vještine i spoznaje vezane uz prometnu kulturu. Naši učenici su zainteresiranim prolaznicima podijelili letke.

Za Biciklističku školu iz naše se Škole prijavilo 42 učenika petih razreda.