Nastavni materijali za 5. a, b, c, d, e razred
Autor: Silvija Benković, 18. 3. 2020.

Dragi učenici,

Od 30. 3. vaše radove možete poslati u loomen ili na novu e mail adresu benkovicsilvija7@gmail.com

Uključite se u loomen radi brže i lakše komunikacije!

Oni učenici koji nisu, ili ne mogu biti u loomenu, neka pošalju radove na gore navedenu e mail adresu.  Uz ime i prezime obavezno napišite i razred!

Radove možete fotografirati mobitelom.

u nastavku su vam upute za temu

Srdačan pozdrav,

Vaša učiteljica

Silvija Benković

5. razredi

Upute za rad – Likovna kultura

Udžbenik, str. 36,37,38

Naziv teme: Osobno i društveno – Komplementarni kontrast

• Pročitati i u bilježnicu prepisati definicije: KOMPLEMENTARNE BOJE i KOMPLEMENTARNI  KONTRAST
  • Na str. 20 u udžbeniku proučiti krug boja. Pronaći osnovne boje i njima suprotne boje u krugu boja. U bilježnicu napisati:

Komplementarni parovi boja:

• Žuta – ljubičasta
  • Crvena – zelena
  • Plava – narančasta

Uočavate i toplo – hladni kontrast koji smo učili, jer je npr. žuta topla, a ljubičasta hladna boja.

• Proučiti likovno – umjetnička djela na str. 36, 37:
  • Henri Matisse „Ples“ i u bilježnicu punom rečenicom odgovoriti na pitanja: Kojim bojama je slikar prikazao figure, a kojim bojama okolni prostor? Koje komplementarne parove boja koristi slikar?
  • Paul Gaugin „Žena s mangom“ i odgovoriti na pitanje: Koji komplementarni par boja koristi slikar?

PRAKTIČAN RAD:

• Iz mape izvaditi tonirani papir (oker boje/smeđi papir)

LIKOVNA TEHNIKA: ULJNI PASTEL / PASTELE

Napomena: Ovaj rad možete naslikati i u temperi ako nemate pastele. Papir za temperu je bijeli hrapavi.

MOTIV: PTICA

Odabrati jedan komplementarni par boja i naslikati MOTIV: PTICA (jedna ili više) u jednom komplementarnom paru boja. Motive ptica možete pronaći na internetu. Okolni prostor (pozadinu) oslikajte drugim parom komplementarnih boja. Pastelu nanosite gustim potezima da se boja dobro vidi.

UPUTE za samovrednovanje:

• Maštovitost, ostvareni komplementarni kontrsati, urednost i trud

Otvorite i priloženi word dokument!

5._razred.docx (112.35 KB)